Bicicleta Merida SCULTURA 5000 2017

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta de sosea Merida Scultura 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in industria bicicletelor de sosea.

lifetime_ro

Disponibil

7 690,00 lei

Bicicleta de sosea Merida Scultura 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in industria bicicletelor de sosea. Versiunile de top sunt intr-adevar, cele mai usoare biciclete de sosea produse in serie, la momentul lansarii acestora. Datorita tehnologiei de productie, noile cadre de carbon CF5, cantaresc doar 690 de grame (marimea S/M). Caracteristicile aerodinamice sunt putin sub modelul Merida Reacto, confortul remarcabil a rider-ului dau modelului Scultura o performanta generala ce inca nu a fost egalata. 

medium-geometrie-picture-2dee7b5af073b5f

Frame Sizes44cm47cm50cm52cm54cm56cm59cm
Top Tube515520530545560575590
Seat Tube440470500520540560590
Chain Stays408408408408408408408
Head Tube Angle71717273737373.5
Seat Tube Angle7574.5747473.57373
Bottom Bracket Drop66666666666666
Head Tube Length120130140150170190215
Fork Length374374374374374374374
Reach367373375386390394401
Stack519529542555574593619
Wheel Base98298397998599510051014
Stand Over Height699717747766785804833

Ghid marimi

Tehnologii:

NANO MATRIX CARBON 2017
Formula premium, folosita de Merida, ce mareste rezistenta cadrului, datorita structurii matriciale a componentei de rasina epoxidica, in care sunt incastrate nano-componentele.

AWS 2017
La fabricarea prin tehnologia monocoque a tevilor din carbon se foloseste un balon interior din silicon care, dupa finalizarea procesului de fabricatie, la indepartarea sa lasa o suprafatä interioara fara denivelari si fara cute. Astfel creste rezistenta si rigiditatea cadrului, teava pastrandu-si rezistenta pe toata suprafata.

CARBON FORK 2017
Furca fata realizata in intregime din carbon. Contribuie la manevrabilitate si confera putere mai mare de franare.

FLEX-STAY 2017
Tevile seat stay si chain stay primesc caracteristici dinamice, care imbunatatesc simtitor confortul.

X-TAPER HEADTUBE 2017
Tub frontal cu diametru inferior marit (1,5"). Rezultatul se traduce printr-o rigiditate crescuta a tubului frontal, ce se traduce printr-o manevrabilitate si rezistenta crescuta.

NACA FASTBACK PROFILE 2017
Profil de tub folosit la modelele REACTO si WARP TT, testat in tunelul aerodinamic, ce beneficiaza de rigiditate si rezistenta ridicata.

INTERNAL CABLE 2017
Cablurile de schimbator si ocazional cel de la frana spate, sunt ghidate prin interiorul cadrului.

DI2 READY 2017
Cadre compatibile cu tehnologia Di2, ce ofera posibilitatea instalarii in tubul seii, respectiv sub teava chain Stay, a componentelor si a acumulatorului schimbatorului electronic.
ProducatorMerida
CadruSCULTURA CF2
Material cadruCarbon CF2
Culori Disponibilematt UD Carbon (green)
GenulBarbati
Mărimi Disponibile44cm, 47cm, 50cm, 52cm, 54cm, 56cm, 59cm
FurcăRoad carbon Race
Numărul de viteze22
Transmisie22 viteze
Schimbător fațăShimano Ultegra D
Schimbător spateShimano Ultegra SS
FrâneShimano R561
Manete frânăShimano Ultegra
Manete schimbătoareShimano Ultegra
AngrenajShimano RS500 50-34 [PF86]
LanțKMC X11
PinioaneShimano CS-5800-11 11-28
ButuciRoad seal Bearing
AnvelopeContinental Ultra Sport II 25 fold
JanteMERIDA Expert SL pair
SpițeDouble Butted Black stainless
Diametrul roții700
GhidonMERIDA Expert Compact road OS
PipăMERIDA Expert Carbon OS -5
Tijă șaMERIDA carbon Expert SB15 27.2
CuveteBig Conoid S-bearing neck pro
ȘaMERIDA Sport
Disciplina bicicletaRoad Race
Greutate8.02 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2017

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida REACTO DISC 8000-E 2018

Bicicleta Merida REACTO DISC 8000-E 2018

Bicicleta de sosea Reacto Disc 8000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice biciclete din lume.

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

11 990,00 lei 16 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 7000-E. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

2 700,00 lei 3 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 100. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

6 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

9 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

9 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

4 040,00 lei 4 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 300. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

4 450,00 lei 5 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 400. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

6 610,00 lei 7 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 4000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

7 150,00 lei 8 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 5000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

7 990,00 lei 10 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 6000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto Reacto este una dintre cele mai...

12 500,00 lei 15 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto DA LTD. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto Reacto este una dintre cele...

2 700,00 lei 3 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru sosea Merida Scultura 100 Juliet. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

4 450,00 lei 5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru sosea Merida Scultura 400 Juliet. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

3 090,00 lei 3 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 200. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

4 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

4 450,00 lei 5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

6 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 4000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

6 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 4000 Bahrain Team Replika. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce...

13 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Special Edition. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi...

4 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300 Bahrain team Replica. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Juliet 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

4 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300 Bahrain Team replica. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

5 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 400 Bahrain Team Replica. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta...

9 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 5000 Disc. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o...

10 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

14 700,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto Disc 7000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice...

22 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto Disc 8000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice...