Bicicleta Merida REACTO DISC 5000 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta de sosea Reacto 5000 Disc. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare, Reacto este una dintre cele mai aerodinamice biciclete din lume.

lifetime_ro

Disponibil

9 990,00 lei

Bicicleta de sosea Reacto 5000 Disc. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare, Reacto este una dintre cele mai aerodinamice biciclete din lume.

Aspectul si geometria agresiva, specificatiile de top precum si rigiditatea extraordinara a cadrului, ne taie respiratia, in sensul cel mai bun. Profilul tubulaturii “NACA Fastback” in forma de picatura, reprezinta fundamentul aerodinamicitatii cadrului Reacto. Sistemul de franare cu prindere directa, cabluri cu rutare interna precum si un seatpost cu clema integrata, sunt atuurile de baza ale acestei biciclete. 


medium-geometrie-picture-2dee7b5af073b5f

 

Frame SizesXXS(44)XS(47)S(50)SM(52)ML(54)L(56)XL(59)
Top Tube515520535545560575590
Seat Tube440470500520540560590
Chain Stays408408408408408408408
Head Tube Angle70717172.5737373.5
Seat Tube Angle74.574.5747473.57373
Bottom Bracket Drop70707066666666
Head Tube Length122132142162177197217
Fork Length368368368368368368368
Reach372373381385390394402
Stack516529539558575593616
Wheel Base98498199199099510051014
Stand Over Height712735759782802821848

Ghid marimi

Tehnologii:

NANO MATRIX CARBON 2018
Pentru a proteja integritatea cadrelor de carbon, fibrele sunt lipite împreună cu o rășină epoxidică cu particule nano adăugate, crescând rezistența la impact cu până la 40%.

AWS 2018
La crearea elementelor individuale din carbon, este utilizat un balon gonflabil, pentru a se asigura că nu există riduri în interiorul tubului, deoarece acestea pot adăuga greutate și crea slăbiciune. Acest lucru are ca rezultat un cadru mai usor, mai rigid si mai puternic.

CARBON FORK 2018
Furcile din carbon asigura amortizarea eficienta a vibrațiilor precum și direcție precisă. Toate bicicletele de sosea de la Merida sunt echipate cu furci din carbon, gatul(steerer) și furca sunt fabricate din carbon.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Utilizarea unui tub frontal(headtube) conic cu rulmenți 1 1/8" în partea superioară și 1 1/4" sau 1 1/2" în partea inferioară, crează o rigiditate optima precum si și o direcție precisă ce inspira incredere.

NACA FASTBACK PROFILE 2018
Formele aerodinamice se construiresc in jurul profilului „lacrima”, NACA0028 (National Advisory Committee for Aeronautics), care este trunchiat. Aerul se mișcă în jurul tubului ca și cum partea din spate lipsă a lacrimii este încă acolo, economisind greutatea folosind mai puțin material..

INTERNAL CABLE 2018
Cablurile sunt direcționate prin cadru, care intră și ies din niște prize netede. Bicicleta arată bine, în timp ce cablurile sunt protejate de umiditate și murdărie.

DI2 READY 2018
Bicicletele / cadrele cu simbolul "Di2 Ready" sunt pregătite pentru instalarea tehnologiei Di2 cu montarea bateriei în suportul din tija de sa sau în furcă.

INTERNAL CLAMP 2018
Proiectarea bicicletelor din WorldTour este similară cu cea din Formula 1: aparent detaliile mai putin vizibile pot duce la salvarea fractiunilor de secunda. Colierul integrat de strângere a șeii, minimalizează turbulențele la nivelul tubului superior(top tube).

S-FLEX 2018
Design patentat. Carbonul este bun pentru a absorbi vibrațiile, dar pentru a crește confortul, am modelat tijele de sa, folosind sistemul nostru exclusiv S-Flex.

DISC COOLER 2018
O componentă din aluminiu forjat sub etrierul din față și din spate, care permite disiparea căldurii prin aripioare de răcire frezate CNC. Testele arată că temperaturile sunt reduse cu aproximativ 35%, iar timpii de răcire sunt scurtați, optimizând performanța frânei.

12-142 THRU-AXLE 2018
Furcile selectate folosesc un butuc cu ax intern de 100 mm lățime si 12 sau 15 mm în diametru, pentru a crește rigiditatea laterală. O latime a butucului spate cu ax lung de 142mm si diametru de 12mm, fixat direct în cadru, mărește rigiditatea din spate, simplificând în același timp eliminarea și înlocuirea roții.

12-100 THRU-AXLE 2018
Furcile selectate folosesc un butuc cu ax intern de 100 mm lățime si 12 sau 15 mm în diametru, pentru a crește rigiditatea laterală. O latime a butucului spate cu ax lung de 142mm si diametru de 12mm, fixat direct în cadru, mărește rigiditatea din spate, simplificând în același timp eliminarea și înlocuirea roții.
ProducatorMerida
CadruREACTO DISC CF2
Material cadruCarbon CF2
Tipul cadruluiHardtail
Culori Disponibilematt metallic grey (black/green)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileXXS(44), XS(47), S(50), SM(52), ML(54), L(56), XL(59)
FurcăPro full carbon tapered fork with 12mm through axle
Numărul de viteze22
Transmisie22 viteze
Schimbător fațăShimano Ultegra
Schimbător spateShimano Ultegra
FrâneShimano Ultegra hydraulic disc brakes with 160mm rotors
Manete frânăShimano Ultegra
Manete schimbătoareShimano Ultegra disc, 22 speed
AngrenajFSA Gossamer Pro 52-36 teeth
LanțKMC X11-1
Apărătoare lanțattached
PinioaneShimano CS-5800, 11 speed, 11-28 teeth
ButuciMERIDA sealed bearing hubs with 12mm through axles, centerlock
AnvelopeContinental Grand Sport Race 25c folding
JanteMERIDA Expert CW disc
SpițeDouble Butted Black stainless
Diametrul roții700
GhidonMERIDA Expert Aero double butted 6061 aluminium compact drop, oversize clamp
PipăMERIDA Expert, 3d forged, 6061 aluminium, Oversize clamp, -5 degree
Tijă șaReacto carbon Race [Di2 ready]
CuveteMERIDA Reacto
ȘaMERIDA Race
Disciplina bicicletaRoad Race
Greutate8.67 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida SCULTURA DISC 5000 2018

Bicicleta Merida SCULTURA DISC 5000 2018

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in industria bicicletelor de sosea.

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

2 700,00 lei 3 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 100. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

5 300,00 lei 6 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

7 600,00 lei 9 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

7 600,00 lei 9 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

4 040,00 lei 4 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 300. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

6 610,00 lei 7 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 4000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

7 150,00 lei 8 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 5000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

7 990,00 lei 10 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 6000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto Reacto este una dintre cele mai...

12 500,00 lei 15 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto DA LTD. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto Reacto este una dintre cele...

2 700,00 lei 3 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru sosea Merida Scultura 100 Juliet. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

4 450,00 lei 5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru sosea Merida Scultura 400 Juliet. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

3 090,00 lei 3 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 200. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

4 450,00 lei 5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

6 700,00 lei 8 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 4000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

6 200,00 lei 7 690,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

11 300,00 lei 13 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Special Edition. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi...

5 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Juliet 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

4 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300 Bahrain Team replica. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

5 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 400 Bahrain Team Replica. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta...

10 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

14 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto Disc 7000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice...

23 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto Disc 8000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice...

6 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

5 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

9 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...