Bicicleta Merida SCULTURA DISC 6000 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in industria bicicletelor de sosea.

lifetime_ro

Disponibil

10 900,00 lei

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in industria bicicletelor de sosea. Versiunile de top sunt intr-adevar, cele mai usoare biciclete de sosea produse in serie, la momentul lansarii acestora. Datorita tehnologiei de productie, noile cadre de carbon CF5, cantaresc doar 690 de grame (marimea S/M). Caracteristicile aerodinamice sunt putin sub modelul Merida Reacto, confortul remarcabil a rider-ului dau modelului Scultura o performanta generala ce inca nu a fost egalata. 

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesXXS(44)XS(47)S(50)SM(52)ML(54)L(56)XL(59)
Top Tube515520530545560575590
Seat Tube440470500520540560590
Chain Stays408408408408408408408
Head Tube Angle71717273737373.5
Seat Tube Angle7574,5747473,57373
Bottom Bracket Drop66666666666666
Head Tube Length120130140150170190215
Fork Length375375375375375375375
Reach376373375386390394401
Stack519529542555574593619
Wheel Base98298397998599810051014
Stand Over Height701720750769787807836

Ghid marimi

Tehnologii:

NANO MATRIX CARBON 2018
To protect the integrity of carbon frames, the fibres are bonded together with an epoxy resin with added nano particles, increasing impact resistance by up to 40%.

AWS 2018
When creating the individual carbon elements, an inflatable bladder is used to ensure there are no wrinkles inside the tube as these can add weight and create weakness. This results in a lighter, stiffer and stronger frame.

CARBON FORK 2018
Carbon forks provide superb vibration damping and precise steering. All road bikes feature a full carbon fork; the steerer and fork blades are all made of carbon.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Using a tapered head tube with 1 1/8" bearings in the top and 1 1/4" or 1 1/2" in the bottom creates superb stiffness and precise, confidence inspiring steering.

NACA FASTBACK PROFILE 2018
The aerodynamics are based around a NACA0028 teardrop profile (National Advisory Committee for Aeronautics) which is truncated. Air moves around the tube as though the missing rear section of the teardrop were still there, saving weight by using less material.

INTERNAL CABLE 2018
Cables are routed through the frame, entering and exiting through smooth sockets. The bike looks neat, whilst the cables are protected from moisture and dirt.

DI2 READY 2018
Bikes/frames with the symbol ‘Di2 Ready’ are prepared for the installation of Di2 technology with battery mounting in the seat post or within the fork steerer.

DISC COOLER 2018
A forged aluminium component under the front and rear caliper allowing heat to dissipate through CNC-milled cooling fins. Tests show that temperatures are reduced by around 35% and cooling times are shortened, optimising the performance of the brake.

12-142 THRU-AXLE 2018
Selected front forks use a 100 mm wide through axle 12 or 15 mm in diameter to increase lateral stiffness. A 142 mm wide 12 mm rear axle fixed directly into the frame increases rear end stiffness whilst simplifying wheel removal and replacement.

12-100 THRU-AXLE 2018
Selected front forks use a 100 mm wide through axle 12 or 15 mm in diameter to increase lateral stiffness. A 142 mm wide 12 mm rear axle fixed directly into the frame increases rear end stiffness whilst simplifying wheel removal and replacement.
ProducatorMerida
CadruSCULTURA DISC CF2
Material cadruCarbon CF2
Tipul cadruluiHardtail
Culori Disponibilegreen (black)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileXXS(44), XS(47), S(50), SM(52), ML(54), L(56), XL(59)
FurcăPro full carbon tapered fork with 12mm through axle
Numărul de viteze22
Transmisie22 viteze
Schimbător fațăShimano Ultegra
Schimbător spateShimano Ultegra
FrâneShimano Ultegra hydraulic disc brakes with Shimano RT81 ice centerlock 160mm rotors
Manete frânăShimano Ultegra
Manete schimbătoareShimano Ultegra disc, 22 speed
AngrenajShimano Ultegra 50-34
LanțKMC X11-1
PinioaneShimano CS-5800, 11 speed, 11-28 teeth
AnvelopeContinental Grand Sport Race 28c folding
RoțiFulcrum Racing Expert disc wheelset with 12mm through axles
Diametrul roții700
GhidonMERIDA Expert double butted 6061 aluminium compact drop, oversize clamp
PipăMERIDA Expert, 3d forged, 6061 aluminium, Oversize clamp, -5 degree
Tijă șaMERIDA Carbon Comp, 15mm, 27.2mm offset
CuveteMERIDA M2331
ȘaPrologo Nago Evo
Disciplina bicicletaRoad Race
Greutate7.85 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida REACTO DISC 8000-E 2018

Bicicleta Merida REACTO DISC 8000-E 2018

Bicicleta de sosea Reacto Disc 8000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice biciclete din lume.

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

2 700,00 lei 3 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 100. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

5 300,00 lei 6 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

7 600,00 lei 9 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

7 600,00 lei 9 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 6000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

4 040,00 lei 4 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 300. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

5 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 400. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

6 610,00 lei 7 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 4000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

7 150,00 lei 8 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 5000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o binecuvantare,...

7 990,00 lei 10 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 6000. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto Reacto este una dintre cele mai...

12 500,00 lei 15 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto DA LTD. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto Reacto este una dintre cele...

2 700,00 lei 3 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru sosea Merida Scultura 100 Juliet. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

4 450,00 lei 5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru sosea Merida Scultura 400 Juliet. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

3 090,00 lei 3 790,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 200. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

3 800,00 lei 4 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

5 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

6 700,00 lei 8 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Disc 4000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

5 600,00 lei 6 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 4000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

6 200,00 lei 7 690,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 5000. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde in...

5 600,00 lei 6 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 4000 Bahrain Team Replika. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce...

11 300,00 lei 13 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Special Edition. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi...

3 800,00 lei 4 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300 Bahrain team Replica. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

5 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura Juliet 400. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste noi standarde...

4 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Merida Scultura 300 Bahrain Team replica. Deja, ultimul model Scultura beneficiaza de o mare rigiditate dar si de confort. Greutatea si aerodinamicitatea sunt aspecte ce totdeauna vor fi imbunatatite. Inginerii Merida au avut oportunitatea de a dezvolta aceasta platforma, complet de la 0. Rezultatul reprezinta o capodopera ce stabileste...

5 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 400 Bahrain Team Replica. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta...

9 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto 5000 Disc. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita. Se pare ca Merida Reacto reprezinta o...

14 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto Disc 7000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice...

23 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de sosea Reacto Disc 8000-E. Merida Reacto este o bicicleta mult mai orientata pe partea de aerodinamica. In general aerul opune cea mai mare rezistenta la inaintare, de pana la 73%. Ciclistii trebuie sa dea temeinic din pedale pentru a depasi aceasta rezistenta si pentru a mentine viteza dorita.  Reacto este una dintre cele mai aerodinamice...