Nou Redus
Bicicleta Merida BIG.NINE 500 2018 (Test Bike)

Bicicleta Merida BIG.NINE 500 2018 (Test Bike)

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Disponibil

2 992,50 lei

3 990,00 lei

-997,50 lei

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat. Pe langa asta a reusit sa-si adjudece medaliile de aur atat in campionatul european de mountainbike cat si in cel mondial. Credeti ca aceasta reteta de succes ar trebui continuata?

Nu conteaza daca vorbim despre o bicicleta high-end de carbon, o versiune super sportiva din aluminiu sau de un model recreational pentru incepatori, Big Nine poate privi cu mandrie in istoria succeselor sale fara egal.

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesSMLXLXXL
Top Tube570590610630650
Seat Tube370430470510560
Chain Stays440440440440440
Head Tube Angle7070707070
Seat Tube Angle7373737373
Bottom Bracket Drop6060606060
Head Tube Length100115130145160
Fork Length506506506506506
Reach382398414429445
Stack614628642656670
Wheel Base10691090111011311152
Stand Over Height679727763800843

Ghid marimi

Tehnologii:

RACELITE 61 ALUMINIUM 2018
We use a minimum of 6061 aluminium. The pay back is that it’s possible to make lighter and more advanced frames. We use an additional heat treatment and double-butted wall thicknesses to produce light and stiff frames.

TFS - TECHNO FORMING SYSTEM 2018
Technoforming is a mechanical forming process, shaping the tubes by using negative moulds, at times combined with a metal internal core.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Using a tapered head tube with 1 1/8" bearings in the top and 1 1/4" or 1 1/2" in the bottom creates superb stiffness and precise, confidence inspiring steering.

SMOOTH WELDING 2018
Sometimes called ‘double pass welding’, a second pass over the weld gives a clean organic look to the frame. At first glance you will be convinced it is carbon.

INTERNAL CABLE 2018
Cables are routed through the frame, entering and exiting through smooth sockets. The bike looks neat, whilst the cables are protected from moisture and dirt.

DOWN TUBE EXIT 2018
Ensures that internally routed cables and wires can move freely without causing any trouble whilst remaining easily accessible for servicing.

REMOTE LOCK-OUT 2018
The suspension fork and/or rear shock can be locked, either directly or via a ‘remote control’ lever on the handlebar.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Post mount disc brake calipers fit directly onto the seat stay for a strong and light connection whilst a chainstay post mount positions the caliper on the chainstay within the rear triangle for extra protection and better distribution of braking forces. Another benefit is that internal cable routing is also easier and neater via the chainstay.

15-100 THRU-AXLE 2018
Selected front forks use a 100 mm wide through axle 12 or 15 mm in diameter to increase lateral stiffness. A 142 mm wide 12 mm rear axle fixed directly into the frame increases rear end stiffness whilst simplifying wheel removal and replacement.

F-MOUNT 2018
‘F-Mount’ equipped bikes have integrated fittings for mud guards (some bikes require model specific mud guards), making fitting fast and simple.

K-MOUNT DROP-OUT 2018
Integrated mount on the chainstay to fit a MERIDA kick stand.

C-MOUNT 2018
‘C-Mount’ equipped bikes have the fixing points for a rear rack already integrated (some bikes require model specific rear rack), making fitting fast, simple and reliable.
ProducatorMerida
CadruBIG.NINE TFS
Material cadruAluminiu
Tipul cadruluiHardtail
Culori Disponibilegreen (black)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS, M, L, XL, XXL
FurcăManitou Markhor Comp 100m travel air fork with tapered steerer
Numărul de viteze20
Transmisie20 viteze
Schimbător fațăShimano Deore
Schimbător spateShimano Deore Shadow
FrâneShimano M315 hydraulic disc, 180mm / 160mm rotors
Manete frânăShimano M315
Manete schimbătoareShimano Deore 20 speed rapid fire shifters
AngrenajShimano Deore 36-26 teeth
LanțKMC X10
PinioaneShimano CS-HG500, 10 speed, 11-42 teeth
ButuciShimano Centerlock, quick release
AnvelopeMaxxis Ikon 29er 2.2" folding
JanteMERIDA Big Nine Comp CC
SpițeBlack stainless
Diametrul roții29"
GhidonMERIDA Expert CC 720mm wide 10mm rise
PipăMERIDA Expert 3d forged 6061 aluminium, oversize clamp 7 degree
Tijă șaMERIDA Comp in line 30.9mm
CuveteMERIDA M4455
ȘaMERIDA Sport
PedaleVP, VPE-891
Disciplina bicicletaCross Country
Greutate12.41 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida ONE-SIXTY 800 2018

Bicicleta Merida ONE-SIXTY 800 2018

Bicicleta Merida One-Sixty 800. Ce crezi ca te face diferit fata de prietenii tai? Cel putin un singur lucru: te lansezi spre distractie cand altii langa tine spun ca nu este sigur sa o iei pe acolo. Esti personificarea coborarii fara compromisuri, ce inainteaza pe poteca, sigur, alaturi de o bicicleta care nu lasa loc slabiciunilor. Merida One-Sixty exista pentru a-ti da fiori atunci cand strabati muntii in lung si-n lat

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

26 999,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Team 2017. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

21 149,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Pro SRAM. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

16 649,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Expert. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

14 399,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Comp. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

28 349,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Carbon Pro SRAM. Cu ajutorul tehnologiei de constructie ”Force Optimized Carbon” cadrul se poata rigidiza doar acolo unde ai nevoie, geometria progresiva permite o tinuta perfecta pe bicicleta pentru un control precis a directiei. ”Force Carbon” este tehnologia ce combina ideal greutatea vs robustete si durabilitate.

21 149,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Carbon Expert. Cu ajutorul tehnologiei de constructie ”Force Optimized Carbon” cadrul se poata rigidiza doar acolo unde ai nevoie, geometria progresiva permite o tinuta perfecta pe bicicleta pentru un control precis a directiei. ”Force Carbon” este tehnologia ce combina ideal greutatea vs robustete si durabilitate.

15 749,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Expert. Sunt zile care parca sunt special facute pentru a da ture rapide pe potecile serpuite de pe dealuri. Altele sunt menite sa-ti testezi limitele de rezistenta cu step up-uri si coborari tehnice. Atunci cand esti in cautarea unui armasar cu care sa poti explora tot muntele, cu siguranta vrei ceva din gama GT...

12 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Sport. Sunt zile care parca sunt special facute pentru a da ture rapide pe potecile serpuite de pe dealuri. Altele sunt menite sa-ti testezi limitele de rezistenta cu step up-uri si coborari tehnice. Atunci cand esti in cautarea unui armasar cu care sa poti explora tot muntele, cu siguranta vrei ceva din gama GT...

6 879,00 lei 8 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida One-Forty 7. 600. Modelul One-Forty este special construita pentru distractie. Este un membru de baza al bicicletelor mountainbike full suspension din familia Merida. Cursa de 145 mm a cadrului infrunta orice poteca, sau coborare mai pretentioasa cu un minim de efort ceea ce face sa-ti rasara pe fata o grimasa de multumire si incredere.

12 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida One-Sixty 800. Ce crezi ca te face diferit fata de prietenii tai? Cel putin un singur lucru: te lansezi spre distractie cand altii langa tine spun ca nu este sigur sa o iei pe acolo. Esti personificarea coborarii fara compromisuri, ce inainteaza pe poteca, sigur, alaturi de o bicicleta care nu lasa loc slabiciunilor. Merida One-Sixty...