Nou Redus
Bicicleta Merida ONE-FORTY 600 2018 (Test Bike)

Bicicleta Merida ONE-FORTY 600 2018 (Test Bike)

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida One-Forty 7. 600. Modelul One-Forty este special construita pentru distractie. Este un membru de baza al bicicletelor mountainbike full suspension din familia Merida. Cursa de 145 mm a cadrului infrunta orice poteca, sau coborare mai pretentioasa cu un minim de efort ceea ce face sa-ti rasara pe fata o grimasa de multumire si incredere.

lifetime_ro

Disponibil

6 879,00 lei

8 390,00 lei

-1 511,00 lei

Bicicleta Merida One-Forty 7. 600. Modelul One-Forty este special construita pentru distractie. Este un membru de baza al bicicletelor mountainbike full suspension din familia Merida. Cursa de 145 mm a cadrului infrunta orice poteca, sau coborare mai pretentioasa cu un minim de efort ceea ce face sa-ti rasara pe fata o grimasa de multumire si incredere. Anvelopele late si supletea amortizarii fata, fac orice teren accidentat o placere, One Forty este pregatita sa cucereasca muntele intreg.

Caracteristicile imbunatatite includ un chainstay mai scurt ce duce la o manevrabilitate mai buna dar permite si montarea unor roti mai late. Rezultatul este uimitor, acum inginerii se pot baza pe tehnologia “Virtual Pivot Kinematics” care ofera performante imbunatatite pe teren accidentat.

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesSMLXL
Top Tube572.4596619.7643.4
Seat Tube410435475515
Chain Stays435435435435
Head Tube Angle66.366.366.366.3
Seat Tube Angle75757575
Bottom Bracket Drop21212121
Head Tube Length95110125140
Fork Length542542542542
Reach415435455475
Stack587.4601.1614.9628.6
Wheel Base1144117011941222
Stand Over Height708723750778

Ghid marimi

Tehnologii:

SUPERLITE 16 ALLOY 2018
Our latest grade of aluminium (6016) enables super thin wall thicknesses whilst delivering amazing strength, ideal for demanding off-road riding and racing.

HFS - HYDRO FORMING SYSTEM 2018
Tubes are inserted into negative moulds and a hot emulsion of water and oil is forced through at pressure, enabling them to be formed into complex shapes.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Using a tapered head tube with 1 1/8" bearings in the top and 1 1/4" or 1 1/2" in the bottom creates superb stiffness and precise, confidence inspiring steering.

SMOOTH WELDING 2018
Sometimes called ‘double pass welding’, a second pass over the weld gives a clean organic look to the frame. At first glance you will be convinced it is carbon.

FLOAT LINK REAR SUSPENSION 2018
The lower shock mount moves with the system to deliver sensitive response characteristics. Our engineers can precisely influence the transmission ratio and progression meaning a ‘Float Link’ rear suspension system appears to offer more travel than the model name suggests.

INTERNAL CABLE 2018
Cables are routed through the frame, entering and exiting through smooth sockets. The bike looks neat, whilst the cables are protected from moisture and dirt.

DOWN TUBE EXIT 2018
Ensures that internally routed cables and wires can move freely without causing any trouble whilst remaining easily accessible for servicing.

SMART ENTRY 2018
Cables, housings and brake hoses are clamped under tension to prevent rattling when the trail gets rough. All inlets are completely interchangeable to deal with Di2, hydraulic hoses, brake cable and gear cable housings etc.

DI2 READY 2018
Bikes/frames with the symbol ‘Di2 Ready’ are prepared for the installation of Di2 technology with battery mounting in the seat post or within the fork steerer.

LOCK-OUT 2018
The suspension fork and/or rear shock can be locked, either directly or via a ‘remote control’ lever on the handlebar.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Post mount disc brake calipers fit directly onto the seat stay for a strong and light connection whilst a chainstay post mount positions the caliper on the chainstay within the rear triangle for extra protection and better distribution of braking forces. Another benefit is that internal cable routing is also easier and neater via the chainstay.

12-148 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
New Boost standard – wider axle widths; 110 mm front and 148 mm rear, allowing a shallower spoke angle for stiffer wheels, especially beneficial in 29ers.

15-110 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
New Boost standard – wider axle widths; 110 mm front and 148 mm rear, allowing a shallower spoke angle for stiffer wheels, especially beneficial in 29ers.
ProducatorMerida
CadruONE-FORTY
Material cadruAluminiu
Tipul cadruluiFull suspension
Culori Disponibilemetallic green (shiny green)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS, M, L, XL
FurcăManitou Mattoc Comp Air fork with tapered steerer, 150mm travel, 15mm bolt through boost axle standard
AmortizorRock Shox Deluxe RL
Numărul de viteze11
Transmisie11 viteze
Schimbător spateShimano SLX Shadow
FrâneShimano M500 hydraulic disc, 180mm rotors
Manete frânăShimano M500
Manete schimbătoareShimano SLX rapid fire, 11 speed
AngrenajRace Face Affect 32 teeth
LanțKMC X11-1
PinioaneSunrace CSMX80, 11 speed, 11-50 teeth
ButuciBoost standard, Sealed bearing 15mm front and Shimano Deore 12mm rear bolt through axles, centerlock
AnvelopeMaxxis DHR II 2.6" TR EXO front and Maxxis Rekon 2.6" TR EXO rear
JanteMERIDA Expert TR, 29mm inner width tubeless ready
SpițeBlack stainless
Diametrul roții27,5" (650b)
GhidonMERIDA Expert TR double butted 6061 aluminium, 20mm rise, 760mm wide
PipăMERIDA Expert TR 3d forged 6061 aluminium, oversize clamp
Tijă șaMERIDA Expert Dropper 30.9mm
CuveteMERIDA M2339
ȘaMERIDA Sport
Disciplina bicicletaEnduro / All Mountain
Greutate14.87 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida ONE-SIXTY 800 2018

Bicicleta Merida ONE-SIXTY 800 2018

Bicicleta Merida One-Sixty 800. Ce crezi ca te face diferit fata de prietenii tai? Cel putin un singur lucru: te lansezi spre distractie cand altii langa tine spun ca nu este sigur sa o iei pe acolo. Esti personificarea coborarii fara compromisuri, ce inainteaza pe poteca, sigur, alaturi de o bicicleta care nu lasa loc slabiciunilor. Merida One-Sixty exista pentru a-ti da fiori atunci cand strabati muntii in lung si-n lat

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

26 999,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Team 2017. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

21 149,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Pro SRAM. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

16 649,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Expert. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

14 399,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de enduro GT Sanction Comp. Fa-ti bagajele si fii pregatit de aventura. In acest an linia bicicletelor GT de enduro este pregatita sa te scoata in natura, pentru a parcurge niste kilometri pe poteca. Vor fi portiuni stancoase, abrupte, umede, si de-a dreptul uimitoare.

28 349,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Carbon Pro SRAM. Cu ajutorul tehnologiei de constructie ”Force Optimized Carbon” cadrul se poata rigidiza doar acolo unde ai nevoie, geometria progresiva permite o tinuta perfecta pe bicicleta pentru un control precis a directiei. ”Force Carbon” este tehnologia ce combina ideal greutatea vs robustete si durabilitate.

21 149,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Carbon Expert. Cu ajutorul tehnologiei de constructie ”Force Optimized Carbon” cadrul se poata rigidiza doar acolo unde ai nevoie, geometria progresiva permite o tinuta perfecta pe bicicleta pentru un control precis a directiei. ”Force Carbon” este tehnologia ce combina ideal greutatea vs robustete si durabilitate.

15 749,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Expert. Sunt zile care parca sunt special facute pentru a da ture rapide pe potecile serpuite de pe dealuri. Altele sunt menite sa-ti testezi limitele de rezistenta cu step up-uri si coborari tehnice. Atunci cand esti in cautarea unui armasar cu care sa poti explora tot muntele, cu siguranta vrei ceva din gama GT...

12 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de all-mountain GT Force Sport. Sunt zile care parca sunt special facute pentru a da ture rapide pe potecile serpuite de pe dealuri. Altele sunt menite sa-ti testezi limitele de rezistenta cu step up-uri si coborari tehnice. Atunci cand esti in cautarea unui armasar cu care sa poti explora tot muntele, cu siguranta vrei ceva din gama GT...

2 992,50 lei 3 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

12 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida One-Sixty 800. Ce crezi ca te face diferit fata de prietenii tai? Cel putin un singur lucru: te lansezi spre distractie cand altii langa tine spun ca nu este sigur sa o iei pe acolo. Esti personificarea coborarii fara compromisuri, ce inainteaza pe poteca, sigur, alaturi de o bicicleta care nu lasa loc slabiciunilor. Merida One-Sixty...