Nou
MERIDA 2018 NINETY-SIX 9.TEAM

Bicicleta Merida NINETY-SIX 9.TEAM 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida Ninety-Six Team. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

lifetime_ro

Disponibil

29 900,00 lei

Bicicleta Merida Ninety-Six Team. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009. Versiunea Ninety-Six cu roti de 26” ce a iesit provizoriu pe single track in 2012, este inca una din bicicletele de succes la nivel mondial.

Niciun alt proiect de bicicleta full-suspension nu este mai usor, mai aerodinamic sau mai performant din punct de vedere al transmisiei puterii la roata. Daca versiunea initiala era gandita pentru angrenaje 3x sau 2x, noul Ninety-Six a fost optimizat din punct de vedere cinematic sa accepte transmisii de 1x11, sisteme care domina in prezent lumea XC-ului. Datorita procesului tehnologic foarte sofisticat, greutatea unui cadru Ninety-Six ajunge sa cantareasca mai putin de 2 kg, fara a face rabat in ceea ce priveste rezistenta. Combinatia dintre un cadru usor si geometria racing, dezvoltata cu o echipa de profesionisti ai curselor de XC, fac din aceasta bicicleta un castigator chiar inainte de inceperea cursei.

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesS(27.5)M(27.5)M(29)L(29)XL(29)
Top Tube560585590615640
Seat Tube420460460510560
Chain Stays427427437437437
Head Tube Angle6969707070
Seat Tube Angle757574.574.574.5
Bottom Bracket Drop2121404040
Head Tube Length100115100115130
Fork Length490490503503503
Reach411431429449468
Stack556570589603617
Wheel Base10901115111811431168
Stand Over Height750752768773776

Ghid marimi

Tehnologii:

NANO MATRIX CARBON 2018
Pentru a proteja integritatea cadrelor de carbon, fibrele sunt lipite împreună cu o rășină epoxidică cu particule nano adăugate, crescând rezistența la impact cu până la 40%

AWS 2018
La crearea elementelor individuale din carbon, este utilizat un balon gonflabil, pentru a se asigura că nu există riduri în interiorul tubului, deoarece acestea pot adăuga greutate și crea slăbiciune. Acest lucru are ca rezultat un cadru mai usor, mai rigid si mai puternic.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Utilizarea unui tub frontal(headtube) conic cu rulmenți 1 1/8 "în partea superioară și 1 1/4" sau 1 1/2 "în partea inferioară, crează o rigiditate optima precum si și o direcție precisă ce inspira incredere.

RACE LINK 2018
Un sistem de suspensie spate cu un singur pivot, optimizat pentru XC și sistemele de transmisie 1X. Un rocker link din carbon, super-usor (80g) si un sistem de link-uri, creaza o suspensie spate usoara si eficienta, eliminand in totalitate efectul pedalelor asupra suspensiei(pedal bob).

INTERNAL CABLE 2018
Cablurile sunt direcționate prin cadru, care intră și ies din niște prize netede. Bicicleta arată bine, în timp ce cablurile sunt protejate de umiditate și murdărie.

DOWN TUBE EXIT 2018
Permite cablurilor și camasilor rutate intern sa se poat deplasa liber, fără a provoca probleme cauzate de tensionare sau detensionare, rămânând în același timp ușor accesibile pentru service.

SMART ENTRY 2018
Cablurile, camasile si conductele de frana sunt fixate sub tensiune, pentru a preveni vibratia acestora generate de denivelarile terenului. Toate intrările sunt complet interschimbabile pentru a fi compatibile cu Di2, conductele hidraulice, camasile de frana si de schimbator, etc...

DI2 READY 2018
Bicicletele / cadrele cu simbolul "Di2 Ready" sunt pregătite pentru instalarea tehnologiei Di2 cu montarea bateriei în suportul din tija de sa sau în furcă.

REMOTE LOCK-OUT 2018
Furca cu suspensie si/sau amortizorul spate pot fi blocate direct sau cu ajutorul unei manete montate pe ghidon.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Pentru o conexiune solida si usoara etrierii de frana se monteaza direct pe teava seat stay. In cazul bicicletelor cu prinderea franei pe teava chainstay, etrierul se monteaza direct in interiorul triunghiului posterior, in acest fel beneficiind de extra-protectie, asigurand o distributie mai eficienta a fortelor de franare. Un alt beneficiu este reprezentat de faptul ca sistemele de ghidare interne, ghideaza cablul sau conducta mai usor si mai exact.

12-148 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
Noul standard Boost - lățimi mai mari ale axelor; 110 mm față și 148 mm în spate, permițând un unghi mai mic al spițelor pentru o constructie mai rigda a rotilor, deosebit de benefice pentru 29ere.

15-110 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
Noul standard Boost - lățimi mai mari ale axelor; 110 mm față și 148 mm în spate, permițând un unghi mai mic al spițelor pentru o constructie mai rigda a rotilor, deosebit de benefice pentru 29ere.
ProducatorMerida
CadruNINETY-SIX CF5
Material cadruCarbon CF5
Tipul cadruluiFull suspension
Culori Disponibilematt UD Carbon (green/white)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS(27.5), M(27.5), M(29), L(29), XL(29)
FurcăFactory Fox 32 Float air fork with 100mm travel, 15mm bolt through axle, Kashima coating and 2 stage remote lockout
AmortizorFox Factory Float Remote
Numărul de viteze12
Transmisie12 viteze
Schimbător spateSram XX1
FrâneSram Level Ultimate hydraulic disc, 180mm / 160mm rotors
Manete frânăSram Level Ultimate
Manete schimbătoareSram XX1 Eagle 12 speed trigger with Sram MMX clamp
AngrenajSram XX1 34 teeth
LanțSram X01 Eagle
PinioaneSram XG 1299 Eagle, 12 speed, 10-50 teeth
AnvelopeMaxxis Ikon Exception 2.2" 3C
RoțiFulcrum Red Passion 3 wheelset, Boost standard -15mm front and 12mm bolt through axles.
Diametrul roții29"
GhidonMERIDA Team CC 720mm wide flat
PipăMERIDA Team 3d forged 6061-T6 aluminium, titanium bolts, oversize clamp CC -17 degree
Tijă șaKindshock Zeta 50mm dropper, 30.9mm
CuveteFSA NO.55E
ȘaPrologo Scratch 2 Nack
Disciplina bicicletaCross Country
Greutate10.00 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta GT Karakoram Sport 2017

Bicicleta GT Karakoram Sport 2017

Bicicleta de cross country GT Karakoram Sport. GT Karakoram este un 29er perfect pentru orice rider care isi doreste o bicicleta capabila pentru traseele de mountainbike. GT Karakoram urca usor si accelereaza foarte bine. Pentru raportul calitate/pret oferit, cu siguranta te vei gasi intr-o mare dificultate in a gasi un alt 29er mai bun.

Produse din aceeași categorie

1 735,00 lei 2 039,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Lea R4. Lea R4 este o bicicleta exceptionala cu roti de 27,5 adresata doamnelor. Cadrul din aluminiu usor, hidroformat, cu suduri finisate fac ca greutatea acestuia sa scada. Geometria specifica de dama ofera confort si relaxare pe distantele lungi. Lea R4 este echipata cu o furca SR Suntour, transmisie de 24 de viteze, frane Tektro...

2 155,00 lei 2 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de mountainbike Kross Level B3. Bicicletele de seria B sunt proiectate si continuu perfectionate de un departament specializat in Cercetare & Dezvoltare al marcii Kross.

1 601,00 lei 2 669,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Comp Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in coborare...

2 079,00 lei 3 199,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Elite Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Elite Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in...

1 670,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta mountainbike Sprint GTS MDB 27,5" 2016

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 40-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 530,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 10-V. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 100. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017 ” MERIDA...

1 760,00 lei 2 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 20-MD. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare...

6 340,00 lei 7 690,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 800. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

6 740,00 lei 8 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 4000. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

5 260,00 lei 6 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine XT Edition. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

9 320,00 lei 11 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine XT. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 100. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare Big.Nine,...

6 070,00 lei 7 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six 600. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

8 090,00 lei 10 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six 800. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

12 000,00 lei 14 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six XT. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

12 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six 6000. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 40-D. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

3 040,00 lei 3 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru mountainbike Merida Juliet 7. 300. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in...

1 960,00 lei 2 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru mountainbike Merida Juliet 6. 20-D. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos...

1 440,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida MATTS 6. 10-V 2017. Urcandu-te pe o bicicleta mountainbike, inseamna sa experimentezi un sentiment de libertate. Niciun alt tip de ciclism nu se apropie de aceasta stare pe care ti-o da incursiunea in natura. Foarte multe s-au schimbat de cand bicicletele de mountainbike au aparut in scena, in anii 80, dar un singur lucru a ramas cert,...

2 879,00 lei 3 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Pantera Comp. Vrei o bicicleta ce tanjeste la zilele lungi cu iesiri pe traseu? Noua linie GT adaugata in portofoliu este Pantera 27.5”+, ce beneficiaza de anvelope supra dimensionate ce sunt gata sa treaca peste orice tip de teren, nimic nu-i sta in cale. Aderenta crescuta iti permite controlul virajelor si a pedalarii in...

1 707,00 lei 2 439,00 lei
1 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Avalanche Sport. Usoara, rapida, este construita pentru abilitatile celor mai multi rideri, Avalanche beneficiaza de un cadru cu manevrabilitate crescuta. In 2017 linia bicicletelor GT hardtail, au exact calitatile de care ai nevoie.

1 924,00 lei 2 749,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Karakoram Comp. GT Karakoram este un 29er perfect pentru orice rider care isi doreste o bicicleta capabila pentru traseele de mountainbike. GT Karakoram urca usor si accelereaza foarte bine. Pentru raportul calitate/pret oferit, cu siguranta te vei gasi intr-o mare dificultate in a gasi un alt 29er mai bun.

1 707,00 lei 2 439,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Karakoram Sport. GT Karakoram este un 29er perfect pentru orice rider care isi doreste o bicicleta capabila pentru traseele de mountainbike. GT Karakoram urca usor si accelereaza foarte bine. Pentru raportul calitate/pret oferit, cu siguranta te vei gasi intr-o mare dificultate in a gasi un alt 29er mai bun.