Bicicleta Merida BIG.NINE LIMITED 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida Big.Nine Limited. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Disponibil

5 550,00 lei

Bicicleta Merida Big.Nine Limited. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat. Pe langa asta a reusit sa-si adjudece medaliile de aur atat in  campionatul european de mountainbike cat si in cel mondial. Credeti ca aceasta reteta de succes ar trebui continuata?

Nu conteaza daca vorbim despre o bicicleta high-end de carbon, o versiune super sportiva din aluminiu sau de un model recreational pentru incepatori, Big Nine poate privi cu mandrie in istoria succeselor sale fara egal.

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesSMLXLXXL
Top Tube585605625645665
Seat Tube382444483532584
Chain Stays433433433433433
Head Tube Angle7070707070
Seat Tube Angle73.573.573.573.573.5
Bottom Bracket Drop6565656565
Head Tube Length95100110125145
Fork Length506506506506506
Reach403422439455469
Stack614619628642661
Wheel Base10801100112111421163
Stand Over Height688740771816859

Ghid marimi

Tehnologii:

PROLITE 66 TRIPLE BUTTED ALUMINUM 2018
Aluminiul nostru, dovedit de înaltă calitate (6066), este extrem de ușor și durabil. Folosind grosimea triplu conificata a peretilor și tehnologia de hidroformare, putem regla tuburile din aluminiu pentru a obține cel mai bun raport posibil de rigiditate față de greutate.

HFS - HYDRO FORMING SYSTEM 2018
Tuburile sunt inserate în matrițe negative, iar o emulsie fierbinte de apă și ulei este forțată prin presiune, permițându-le să se formeze în forme complexe.

FLEX-STAY 2018
Profilele tevilor seatstay si chainstay precum si modul in care sunt orientate si asezate fibrele de carbon, sunt adaptate pentru a functiona ca un arc lamelar, absorbind denivelarile terenului si reducand vibratiile.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Utilizarea unui tub frontal(headtube) conic cu rulmenți 1 1/8 "în partea superioară și 1 1/4" sau 1 1/2 "în partea inferioară, crează o rigiditate optima precum si și o direcție precisă ce inspira incredere.

SMOOTH WELDING 2018
Uneori numita „sudura in dubla trecere“, cea de-a doua trecere peste sudură creaza un aspect organic curat al cadrului. La prima vedere vei fi convins că este carbon.

INTERNAL CABLE 2018
Cablurile sunt direcționate prin cadru, care intră și ies din niște prize netede. Bicicleta arată bine, în timp ce cablurile sunt protejate de umiditate și murdărie.

DOWN TUBE EXIT 2018
Permite cablurilor și camasilor rutate intern sa se poat deplasa liber, fără a provoca probleme cauzate de tensionare sau detensionare, rămânând în același timp ușor accesibile pentru service.

SMART ENTRY 2018
Cablurile, camasile si conductele de frana sunt fixate sub tensiune, pentru a preveni vibratia acestora generate de denivelarile terenului. Toate intrările sunt complet interschimbabile pentru a fi compatibile cu Di2, conductele hidraulice, camasile de frana si de schimbator, etc...

DI2 READY 2018
Bicicletele / cadrele cu simbolul "Di2 Ready" sunt pregătite pentru instalarea tehnologiei Di2 cu montarea bateriei în suportul din tija de sa sau în furcă.

LOCK-OUT 2018
Furca cu suspensie si/sau amortizorul spate pot fi blocate direct sau cu ajutorul unei manete montate pe ghidon.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Pentru o conexiune solida si usoara etrierii de frana se monteaza direct pe teava seat stay. In cazul bicicletelor cu prinderea franei pe teava chainstay, etrierul se monteaza direct in interiorul triunghiului posterior, in acest fel beneficiind de extra-protectie, asigurand o distributie mai eficienta a fortelor de franare. Un alt beneficiu este reprezentat de faptul ca sistemele de ghidare interne, ghideaza cablul sau conducta mai usor si mai exact.

15-100 THRU-AXLE 2018
Furcile selectate folosesc un butuc cu ax intern de 100 mm lățime si 12 sau 15 mm în diametru, pentru a crește rigiditatea laterală. O latime a butucului spate cu ax lung de 142mm si diametru de 12mm, fixat direct în cadru, mărește rigiditatea din spate, simplificând în același timp eliminarea și înlocuirea roții.

12-148 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
Noul standard Boost - lățimi mai mari ale axelor; 110 mm față și 148 mm în spate, permițând un unghi mai mic al spițelor pentru o constructie mai rigda a rotilor, deosebit de benefice pentru 29ere.
ProducatorMerida
CadruBIG.NINE LITE
Material cadruAluminiu
Tipul cadruluiHardtail
Culori Disponibilegreen (lite green)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS, M, L, XL, XXL
FurcăManitou Machete Comp 100mm travel air fork with tapered steerer, 15mm bolt through axle
Numărul de viteze11
Transmisie11 viteze
Schimbător față--
Schimbător spateShimano SLX Shadow
FrâneShimano M315 hydraulic disc, 180mm / 160mm rotors
Manete frânăShimano M315
Manete schimbătoareShimano SLX 11 speed rapid fire
AngrenajShimano SLX 30 teeth
LanțKMC X11-1
PinioaneSunrace CSMX80, 11 speed, 11-50 teeth
ButuciSealed bearing 15mm front and Boost standard Shimano Deore 12mm rear bolt through axles, centerlock
AnvelopeMaxxis Ikon 29er 2.2" folding
JanteMERIDA BIG.NINE Comp CC
SpițeBlack stainless
Diametrul roții29"
GhidonMERIDA Expert CC 720mm wide flat
PipăMERIDA Expert 3d forged 6061 aluminium, oversize clamp -6 degree
Tijă șaMERIDA Comp in line 30.9mm
CuveteMERIDA M2331
ȘaMERIDA Sport
Disciplina bicicletaCross Country
Greutate11.79 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta GT Karakoram Sport 2017

Bicicleta GT Karakoram Sport 2017

Bicicleta de cross country GT Karakoram Sport. GT Karakoram este un 29er perfect pentru orice rider care isi doreste o bicicleta capabila pentru traseele de mountainbike. GT Karakoram urca usor si accelereaza foarte bine. Pentru raportul calitate/pret oferit, cu siguranta te vei gasi intr-o mare dificultate in a gasi un alt 29er mai bun.

Produse din aceeași categorie

1 735,00 lei 2 039,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Lea R4. Lea R4 este o bicicleta exceptionala cu roti de 27,5 adresata doamnelor. Cadrul din aluminiu usor, hidroformat, cu suduri finisate fac ca greutatea acestuia sa scada. Geometria specifica de dama ofera confort si relaxare pe distantele lungi. Lea R4 este echipata cu o furca SR Suntour, transmisie de 24 de viteze, frane Tektro...

2 155,00 lei 2 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de mountainbike Kross Level B3. Bicicletele de seria B sunt proiectate si continuu perfectionate de un departament specializat in Cercetare & Dezvoltare al marcii Kross.

1 601,00 lei 2 669,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Comp Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in coborare...

2 079,00 lei 3 199,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Elite Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Elite Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in...

1 670,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta mountainbike Sprint GTS MDB 27,5" 2016

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 40-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 530,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 10-V. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 100. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017 ” MERIDA...

1 760,00 lei 2 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 20-MD. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare...

6 340,00 lei 7 690,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 800. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

6 740,00 lei 8 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 4000. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

5 260,00 lei 6 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine XT Edition. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

9 320,00 lei 11 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine XT. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 100. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare Big.Nine,...

6 070,00 lei 7 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six 600. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

8 090,00 lei 10 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six 800. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

12 000,00 lei 14 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six XT. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

12 500,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Ninety-Six 6000. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 40-D. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

3 040,00 lei 3 490,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru mountainbike Merida Juliet 7. 300. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in...

1 960,00 lei 2 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru mountainbike Merida Juliet 6. 20-D. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos...

1 440,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida MATTS 6. 10-V 2017. Urcandu-te pe o bicicleta mountainbike, inseamna sa experimentezi un sentiment de libertate. Niciun alt tip de ciclism nu se apropie de aceasta stare pe care ti-o da incursiunea in natura. Foarte multe s-au schimbat de cand bicicletele de mountainbike au aparut in scena, in anii 80, dar un singur lucru a ramas cert,...

2 879,00 lei 3 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Pantera Comp. Vrei o bicicleta ce tanjeste la zilele lungi cu iesiri pe traseu? Noua linie GT adaugata in portofoliu este Pantera 27.5”+, ce beneficiaza de anvelope supra dimensionate ce sunt gata sa treaca peste orice tip de teren, nimic nu-i sta in cale. Aderenta crescuta iti permite controlul virajelor si a pedalarii in...

1 707,00 lei 2 439,00 lei
1 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Avalanche Sport. Usoara, rapida, este construita pentru abilitatile celor mai multi rideri, Avalanche beneficiaza de un cadru cu manevrabilitate crescuta. In 2017 linia bicicletelor GT hardtail, au exact calitatile de care ai nevoie.

1 924,00 lei 2 749,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Karakoram Comp. GT Karakoram este un 29er perfect pentru orice rider care isi doreste o bicicleta capabila pentru traseele de mountainbike. GT Karakoram urca usor si accelereaza foarte bine. Pentru raportul calitate/pret oferit, cu siguranta te vei gasi intr-o mare dificultate in a gasi un alt 29er mai bun.

1 707,00 lei 2 439,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de cross country GT Karakoram Sport. GT Karakoram este un 29er perfect pentru orice rider care isi doreste o bicicleta capabila pentru traseele de mountainbike. GT Karakoram urca usor si accelereaza foarte bine. Pentru raportul calitate/pret oferit, cu siguranta te vei gasi intr-o mare dificultate in a gasi un alt 29er mai bun.