Nou
Bicicleta Merida BIG.NINE XT 2018

Bicicleta Merida BIG.NINE XT 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida Big.Nine XT. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Disponibil

10 500,00 lei

Bicicleta Merida Big.Nine XT. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat. Pe langa asta a reusit sa-si adjudece medaliile de aur atat in campionatul european de mountainbike cat si in cel mondial. Credeti ca aceasta reteta de succes ar trebui continuata?

Nu conteaza daca vorbim despre o bicicleta high-end de carbon, o versiune super sportiva din aluminiu sau de un model recreational pentru incepatori, Big Nine poate privi cu mandrie in istoria succeselor sale fara egal.

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesSMLXLXXL
Top Tube585605625645665
Seat Tube380444483532584
Chain Stays433433433433433
Head Tube Angle7070707070
Seat Tube Angle73.573.573.573.573.5
Bottom Bracket Drop6565656565
Head Tube Length95100110125145
Fork Length509509509509509
Reach402421438454468
Stack617622631645664
Wheel Base10801101112111421163
Stand Over Height681744778819842

Ghid marimi

Tehnologii:

NANO MATRIX CARBON 2018
To protect the integrity of carbon frames, the fibres are bonded together with an epoxy resin with added nano particles, increasing impact resistance by up to 40%.

AWS 2018
When creating the individual carbon elements, an inflatable bladder is used to ensure there are no wrinkles inside the tube as these can add weight and create weakness. This results in a lighter, stiffer and stronger frame.

FLEX-STAY 2018
The seat and chainstay profile and carbon lay-up schedule are adapted to work like a flat leaf spring, absorbing surface bumps and reducing vibrations.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Using a tapered head tube with 1 1/8" bearings in the top and 1 1/4" or 1 1/2" in the bottom creates superb stiffness and precise, confidence inspiring steering.

SMOOTH WELDING 2018
Sometimes called ‘double pass welding’, a second pass over the weld gives a clean organic look to the frame. At first glance you will be convinced it is carbon.

INTERNAL CABLE 2018
Cables are routed through the frame, entering and exiting through smooth sockets. The bike looks neat, whilst the cables are protected from moisture and dirt.

SMART ENTRY 2018
Cables, housings and brake hoses are clamped under tension to prevent rattling when the trail gets rough. All inlets are completely interchangeable to deal with Di2, hydraulic hoses, brake cable and gear cable housings etc.

DI2 READY 2018
Bikes/frames with the symbol ‘Di2 Ready’ are prepared for the installation of Di2 technology with battery mounting in the seat post or within the fork steerer.

REMOTE LOCK-OUT 2018
The suspension fork and/or rear shock can be locked, either directly or via a ‘remote control’ lever on the handlebar.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Post mount disc brake calipers fit directly onto the seat stay for a strong and light connection whilst a chainstay post mount positions the caliper on the chainstay within the rear triangle for extra protection and better distribution of braking forces. Another benefit is that internal cable routing is also easier and neater via the chainstay.

12-148 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
New Boost standard – wider axle widths; 110 mm front and 148 mm rear, allowing a shallower spoke angle for stiffer wheels, especially beneficial in 29ers.

15-110 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
New Boost standard – wider axle widths; 110 mm front and 148 mm rear, allowing a shallower spoke angle for stiffer wheels, especially beneficial in 29ers.
ProducatorMerida
CadruBIG.NINE CF3
Material cadruCarbon CF3
Tipul cadruluiHardtail
Culori Disponibileblue (green/teal)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS, M, L, XL, XXL
FurcăFox 32 Float Performance SC 100mm travel air fork with tapered steerer, 15mm bolt through axle and 2 stage remote lockout
Numărul de viteze22
Transmisie22 viteze
Schimbător fațăShimano XT
Schimbător spateShimano XT Shadow+
FrâneShimano XT hydraulic disc, 180mm / 160mm rotors
Manete frânăShimano XT
Manete schimbătoareShimano XT 22 speed rapid fire
AngrenajShimano XT 34-24 teeth
LanțKMC X11-1
PinioaneShimano M7000, 11 speed, 11-42 teeth
ButuciShimano Deore, Boost standard, centerlock with 15mm front and 12mm rear bolt through axles
AnvelopeMaxxis Ikon 29er 2.2" folding
JanteMERIDA Expert CC, 22.5mm inner width, tubeless ready
SpițeDouble Butted Black stainless
Diametrul roții29"
GhidonMERIDA Expert CC 720mm wide flat
PipăMERIDA Expert 3d forged 6061 aluminium, oversize clamp -6 degree
Tijă șaMERIDA carbon Expert in line 30.9mm
CuveteFSA NO.55E
ȘaMERIDA Sport
Disciplina bicicletaCross Country
Greutate10.59 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida BIG.NINE 500 2017

Bicicleta Merida BIG.NINE 500 2017

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

1 835,00 lei 2 039,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Lea R4. Lea R4 este o bicicleta exceptionala cu roti de 27,5 adresata doamnelor. Cadrul din aluminiu usor, hidroformat, cu suduri finisate fac ca greutatea acestuia sa scada. Geometria specifica de dama ofera confort si relaxare pe distantele lungi. Lea R4 este echipata cu o furca SR Suntour, transmisie de 24 de viteze, frane Tektro...

2 260,00 lei 2 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de mountainbike Kross Level B3. Bicicletele de seria B sunt proiectate si continuu perfectionate de un departament specializat in Cercetare & Dezvoltare al marcii Kross.

2 002,00 lei 2 669,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Comp Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in coborare...

2 399,00 lei 3 199,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Elite Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Elite Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in...

679,00 lei 799,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta mountainbike Robike Cougar 26" 2016.

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 40-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 530,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 10-V. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

1 820,00 lei 2 090,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 20-MD. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 100. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017 ” MERIDA...

2 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 20-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 760,00 lei 2 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 20-MD. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 100. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

3 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...