Bicicleta Merida BIG.NINE XT-EDITION 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida Big.Nine XT Edition. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Disponibil

5 990,00 lei

Bicicleta Merida Big.Nine XT Edition. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat. Pe langa asta a reusit sa-si adjudece medaliile de aur atat in campionatul european de mountainbike cat si in cel mondial. Credeti ca aceasta reteta de succes ar trebui continuata?

Nu conteaza daca vorbim despre o bicicleta high-end de carbon, o versiune super sportiva din aluminiu sau de un model recreational pentru incepatori, Big Nine poate privi cu mandrie in istoria succeselor sale fara egal.

medium-geometrie-picture-933247cbf5d9ee5

Frame SizesSMLXLXXL
Top Tube570590610630650
Seat Tube370430470510560
Chain Stays440440440440440
Head Tube Angle7070707070
Seat Tube Angle7373737373
Bottom Bracket Drop6060606060
Head Tube Length100115130145160
Fork Length506506506506506
Reach382398414429445
Stack614628642656670
Wheel Base10691090111011311152
Stand Over Height679727763800843

Ghid marimi

Tehnologii:

RACELITE 61 ALUMINIUM 2018
We use a minimum of 6061 aluminium. The pay back is that it’s possible to make lighter and more advanced frames. We use an additional heat treatment and double-butted wall thicknesses to produce light and stiff frames.

TFS - TECHNO FORMING SYSTEM 2018
Technoforming is a mechanical forming process, shaping the tubes by using negative moulds, at times combined with a metal internal core.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Using a tapered head tube with 1 1/8" bearings in the top and 1 1/4" or 1 1/2" in the bottom creates superb stiffness and precise, confidence inspiring steering.

SMOOTH WELDING 2018
Sometimes called ‘double pass welding’, a second pass over the weld gives a clean organic look to the frame. At first glance you will be convinced it is carbon.

INTERNAL CABLE 2018
Cables are routed through the frame, entering and exiting through smooth sockets. The bike looks neat, whilst the cables are protected from moisture and dirt.

DOWN TUBE EXIT 2018
Ensures that internally routed cables and wires can move freely without causing any trouble whilst remaining easily accessible for servicing.

REMOTE LOCK-OUT 2018
The suspension fork and/or rear shock can be locked, either directly or via a ‘remote control’ lever on the handlebar.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Post mount disc brake calipers fit directly onto the seat stay for a strong and light connection whilst a chainstay post mount positions the caliper on the chainstay within the rear triangle for extra protection and better distribution of braking forces. Another benefit is that internal cable routing is also easier and neater via the chainstay.

15-100 THRU-AXLE 2018
Selected front forks use a 100 mm wide through axle 12 or 15 mm in diameter to increase lateral stiffness. A 142 mm wide 12 mm rear axle fixed directly into the frame increases rear end stiffness whilst simplifying wheel removal and replacement.

F-MOUNT 2018
‘F-Mount’ equipped bikes have integrated fittings for mud guards (some bikes require model specific mud guards), making fitting fast and simple.

K-MOUNT DROP-OUT 2018
Integrated mount on the chainstay to fit a MERIDA kick stand.

C-MOUNT 2018
‘C-Mount’ equipped bikes have the fixing points for a rear rack already integrated (some bikes require model specific rear rack), making fitting fast, simple and reliable.
ProducatorMerida
CadruBIG.NINE TFS
Material cadruAluminiu
Tipul cadruluiHardtail
Culori Disponibilesilk red (black/signal red), matt black (silver)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS, M, L, XL, XXL
FurcăManitou Machete Comp 100mm travel air fork with tapered steerer, 15mm bolt through axle with remote lockout
Numărul de viteze22
Transmisie22 viteze
Schimbător fațăShimano XT
Schimbător spateShimano XT Shadow+
FrâneShimano M500 hydraulic disc, 180mm / 160mm rotors
Manete frânăShimano M500
Manete schimbătoareShimano XT 22 speed rapid fire
AngrenajShimano XT 34-24 teeth
LanțKMC X11-1
PinioaneShimano M7000, 11 speed, 11-42 teeth
ButuciSealed bearing 15mm bolt through front and Shimano 4050 quick release rear, centerlock
AnvelopeMaxxis Ikon 29er 2.2" folding
JanteMERIDA Big Nine Comp CC
SpițeBlack stainless
Diametrul roții29"
GhidonMERIDA Expert CC 720mm wide flat
PipăMERIDA Expert 3d forged 6061 aluminium, oversize clamp 6 degree
Tijă șaMERIDA Comp in line 30.9mm
CuveteMERIDA M2331
ȘaMERIDA Sport
PedaleVP, VPE-891
Disciplina bicicletaCross Country
Greutate12.19 kg
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida BIG.NINE Team 2017

Bicicleta Merida BIG.NINE Team 2017

Bicicleta Merida Big.Nine Team. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

1 735,00 lei 2 039,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Lea R4. Lea R4 este o bicicleta exceptionala cu roti de 27,5 adresata doamnelor. Cadrul din aluminiu usor, hidroformat, cu suduri finisate fac ca greutatea acestuia sa scada. Geometria specifica de dama ofera confort si relaxare pe distantele lungi. Lea R4 este echipata cu o furca SR Suntour, transmisie de 24 de viteze, frane Tektro...

2 155,00 lei 2 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de mountainbike Kross Level B3. Bicicletele de seria B sunt proiectate si continuu perfectionate de un departament specializat in Cercetare & Dezvoltare al marcii Kross.

2 002,00 lei 2 669,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Comp Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in coborare...

2 399,00 lei 3 199,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Elite Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Elite Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in...

1 189,00 lei 1 399,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta mountainbike Sprint Maverick 29" 2016

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 40-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 530,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 10-V. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

1 820,00 lei 2 090,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 20-MD. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 100. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017 ” MERIDA...

1 890,00 lei 2 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 20-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 760,00 lei 2 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 20-MD. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare...

6 340,00 lei 7 690,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 800. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

6 740,00 lei 8 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 4000. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

8 090,00 lei 9 690,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 6000. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

5 260,00 lei 6 390,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine XT Edition. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

9 320,00 lei 11 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine XT. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

18 900,00 lei 23 900,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine Team. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...