Bicicleta Merida NINETY-SIX 9.6000 UD CARBON 2018

Distribuie

Merida

Produs nou

Bicicleta Merida Ninety-Six 6000. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009.

lifetime_ro

Disponibil

13 300,00 lei

Bicicleta Merida Ninety-Six 6000. Este vorba de respectul ce trebuie aratat acestei biciclete sau de veneratie? Nu este niciun dubiu, ca orice bicicleta Merida hardtail, Ninety-Six a influentat intreaga industrie, inspirand inginerii si ajutand riderii sa atinga varful performantei inca de la debutul sau, in anul 2009. Versiunea Ninety-Six cu roti de 26” ce a iesit provizoriu pe single track in 2012, este inca una din bicicletele de succes la nivel mondial.

Niciun alt proiect de bicicleta full-suspension nu este mai usor, mai aerodinamic sau mai performant din punct de vedere al transmisiei puterii la roata. Daca versiunea initiala era gandita pentru angrenaje 3x sau 2x, noul Ninety-Six a fost optimizat din punct de vedere cinematic sa accepte transmisii de 1x12, sistem care devine din ce in ce mai prezent in lumea XC-ului. Datorita procesului tehnologic foarte sofisticat, greutatea unui cadru Ninety-Six ajunge sa cantareasca mai putin de 2 kg, fara a face rabat in ceea ce priveste rezistenta. Combinatia dintre un cadru usor si geometria racing, dezvoltata cu o echipa de profesionisti ai curselor de XC, fac din aceasta bicicleta un castigator chiar inainte de inceperea cursei.


medium-geometrie-picture-2dee7b5af073b5f

 

Frame SizesS(27.5)M(27.5)M(29)L(29)XL(29)
Top Tube560585590615640
Seat Tube420460460510560
Chain Stays427427437437437
Head Tube Angle6969707070
Seat Tube Angle757574.574.574.5
Bottom Bracket Drop2121404040
Head Tube Length100115100115130
Fork Length490490503503503
Reach411431429449468
Stack556570589603617
Wheel Base10901115111811431168
Stand Over Height750752768773776

Ghid marimi

Tehnologii:

PROLITE 66 TRIPLE BUTTED ALUMINUM 2018
Our proven high-end aluminium (6066) is extremely light and durable. Using triple butted wall thicknesses and hydroforming technology, we can tune the aluminium tubes to give the best possible stiffness to weight ratio.

NANO MATRIX CARBON 2018
To protect the integrity of carbon frames, the fibres are bonded together with an epoxy resin with added nano particles, increasing impact resistance by up to 40%.

AWS 2018
When creating the individual carbon elements, an inflatable bladder is used to ensure there are no wrinkles inside the tube as these can add weight and create weakness. This results in a lighter, stiffer and stronger frame.

HFS - HYDRO FORMING SYSTEM 2018
Tubes are inserted into negative moulds and a hot emulsion of water and oil is forced through at pressure, enabling them to be formed into complex shapes.

X-TAPER HEADTUBE 2018
Using a tapered head tube with 1 1/8" bearings in the top and 1 1/4" or 1 1/2" in the bottom creates superb stiffness and precise, confidence inspiring steering.

SMOOTH WELDING 2018
Sometimes called ‘double pass welding’, a second pass over the weld gives a clean organic look to the frame. At first glance you will be convinced it is carbon.

RACE LINK 2018
A single-pivot rear suspension system optimised for XC riding and 1x drivetrains. A super light (80g) carbon rocker and linkage system create a light, efficient rear end, totally eliminating pedal-bob.

INTERNAL CABLE 2018
Cables are routed through the frame, entering and exiting through smooth sockets. The bike looks neat, whilst the cables are protected from moisture and dirt.

DOWN TUBE EXIT 2018
Ensures that internally routed cables and wires can move freely without causing any trouble whilst remaining easily accessible for servicing.

SMART ENTRY 2018
Cables, housings and brake hoses are clamped under tension to prevent rattling when the trail gets rough. All inlets are completely interchangeable to deal with Di2, hydraulic hoses, brake cable and gear cable housings etc.

DI2 READY 2018
Bikes/frames with the symbol ‘Di2 Ready’ are prepared for the installation of Di2 technology with battery mounting in the seat post or within the fork steerer.

REMOTE LOCK-OUT 2018
The suspension fork and/or rear shock can be locked, either directly or via a ‘remote control’ lever on the handlebar.

C-S POST MOUNT DISC 2018
Post mount disc brake calipers fit directly onto the seat stay for a strong and light connection whilst a chainstay post mount positions the caliper on the chainstay within the rear triangle for extra protection and better distribution of braking forces. Another benefit is that internal cable routing is also easier and neater via the chainstay.

12-148 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
New Boost standard – wider axle widths; 110 mm front and 148 mm rear, allowing a shallower spoke angle for stiffer wheels, especially beneficial in 29ers.

15-110 THRU-AXLE ‘Boost’ 2018
New Boost standard – wider axle widths; 110 mm front and 148 mm rear, allowing a shallower spoke angle for stiffer wheels, especially beneficial in 29ers.
ProducatorMerida
CadruNINETY-SIX CFA
Material cadruCarbon
Tipul cadruluiFull suspension
Culori DisponibileUD Carbon (blue/green)
GenulBarbati
Mărimi DisponibileS(27.5), M(27.5), M(29), L(29), XL(29)
FurcăFox 32 Float Performance 100mm travel air fork with tapered steerer, 15mm bolt through axle and 2 stage remote lockout
AmortizorFox Performance Float Elite Remote
Transmisie12 viteze
Schimbător față--
Schimbător spateSram GX Eagle
FrâneShimano SLX hydraulic disc, 180 / 160mm rotor
Manete frânăShimano SLX
Manete schimbătoareSram GX Eagle 12 speed trigger with I-Spec II adapter
AngrenajSram Stylo 6K Eagle 32 teeth
LanțSram GX Eagle
PinioaneSram XG 1275 Eagle, 12 speed, 10-50 teeth
ButuciSealed bearing, Boost standard, 15mm front and 12mm rear bolt through axles, centerlock
AnvelopeMaxxis Ikon 2.2" folding
JanteMERIDA Expert CC, 22.5mm inner width, tubeless ready
SpițeDouble Butted Black stainless
Diametrul roții29"
GhidonMERIDA Expert CC 720mm wide flat
PipăMERIDA Expert 3d forged 6061 aluminium, Oversize clamp 6(27.5“) / -17 (29“) degree
Tijă șaMERIDA carbon Expert in line 30.9mm
CuveteFSA NO.55E
ȘaPrologo Scratch
Disciplina bicicletaCross Country
Greutate11.70 kg
Garanție2 ani
Revizii bicicletegratuite pe perioada garantiei
An fabricatie2018

Scrieţi o recenzie

Bicicleta Merida BIG.NINE 500 2017

Bicicleta Merida BIG.NINE 500 2017

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi cuantificat.

lifetime_ro

Produse din aceeași categorie

1 835,00 lei 2 039,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Lea R4. Lea R4 este o bicicleta exceptionala cu roti de 27,5 adresata doamnelor. Cadrul din aluminiu usor, hidroformat, cu suduri finisate fac ca greutatea acestuia sa scada. Geometria specifica de dama ofera confort si relaxare pe distantele lungi. Lea R4 este echipata cu o furca SR Suntour, transmisie de 24 de viteze, frane Tektro...

2 260,00 lei 2 599,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de mountainbike Kross Level B3. Bicicletele de seria B sunt proiectate si continuu perfectionate de un departament specializat in Cercetare & Dezvoltare al marcii Kross.

2 002,00 lei 2 669,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Comp Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in coborare...

2 399,00 lei 3 199,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama pentru MTB GT Avalanche Elite Women. Rafineaza-ti aptitudinile si porneste pe poteci cu noul Gt Avalanche Elite Women. Cadrul din aluminiu stratificat reprezinta platforma perfecta pentru a-ti imbunatati experienta pe bicicleta. Pozitia centrala ofera o priveliste uimitoare a terenului pe care il lasi in urma ta, atunci cand te afli in...

679,00 lei 799,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta mountainbike Robike Cougar 26" 2016.

2 230,00 lei 2 590,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 40-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 530,00 lei 1 750,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 10-V. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

1 820,00 lei 2 090,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 6. 20-MD. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017” MERIDA...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta de dama Merida Juliet 7. 100. De ce doamnele sa se limiteze doar la bicicletele urbane sa cele hibride, cand bicicletele de MTB sunt mult mai distractive? La aceasta problema Merida vine cu versiunea Juliet: mai mult decat adaptate pentru confortul feminin, au stil si sunt sexy. Un cadru total regandit ofera sexului frumos in 2017 ” MERIDA...

2 290,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 20-D. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

1 760,00 lei 2 190,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big Seven 20-MD. Daca fizica spune ca forta este egala cu masa ori acceleratia, atunci Merida ofera acest produs ca raspuns. Cu cat este mai usoara o bicicleta, viteza ei de deplasare va creste. Acesta este un motiv foarte bun, nu doar pentru cei ce cauta performanta, de a alege standardul de 27,5”.Similara cu fratele sau mai mare...

2 550,00 lei 2 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 100. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...

3 990,00 lei
0 Recenzie(i)

Bicicleta Merida Big.Nine 500. Ca orice marca inovatoare ce joaca un rol important in cupele mondiale de mountainbike, Merida a invatat din experienta unei munci sustinute, ca un singur lucru este important intr-o competitie, sa fuga cat mai repede. In toata cariera sa, Big Nine, a reusit sa-si urce riderii pe podium de prea multe ori pentru a fi...